Dobre praktyki podczas projektowania biura

Dlaczego aranżacja projektowanie wnętrz biurowych jest takie ważne i po co wynajmować do tego profesjonalną firmę? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie. Jednym z czynników jest fakt, że takie czynności są bardzo czasochłonne. Czy podejmujesz się planowaniem sam czy zatrudniasz do tego zadania projektanta, należy pamiętać o potrzebach czy wymaganiach pracowników oraz aby przestrzeń była dostępna dla wszystkich. Wygląd jak i praktyczność odgrywa tu kluczową rolę. Pamiętajmy, że wygląd naszego biura jest naszą wizytówką. Wielu klientów po wejściu do firmy zwraca uwagę na jej wystrój i to on robi na nich pierwsze wrażenie. W projektowaniu każdego wnętrza ważne jest aby każdy element do siebie pasował, w biurze jednak należy pamiętać o estetyce jak i o tym, że wszelkiego rodzaju dodatki nie mogą przeszkadzać w pracy. Biuro powinno odzwierciedlać charakter osobowości. W pracy przeciętna osoba spędza większość swojego czasu, większość bo aż jedną trzecią swojego życia. W takim razie przestrzeń w której spędzamy tak wiele czasu powinna być zaaranżowana w sposób przyjazny, komfortowy i profesjonalny dla przebywających w niej pracowników. Korzyści jakie płyną z zaprojektowanego względem potrzeb firmy i pracownika sprzyjają efektywności i kreatywności ich pracy. Dobry architekt wnętrz doskonale wie o wszystkich tych ważnych rzeczach i wielu innych istotnych spraw które pomagają przy projektowaniu wnętrz biurowych, potrafi połączyć w projektach aspekty takie jak ergonomia, funkcjonalność i design.

Dobre praktyki podczas projektowania biura: 

Rozpoznanie potrzeb

Przy projektowaniu wnętrz biurowych należy uwzględnić potrzeby firmy. Dlatego pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac nad projektem wnętrz biura jest poznanie specyfiki działalności firmy, oraz organizacji pracy na każdym szczeblu. Szczegółowa analiza przeprowadzona poprzez ankietę wśród szefostwa i wszystkich pracowników, pozwala na wyznaczenie wytycznych do projektu względem funkcjonalności i charakteru i wyglądu biura.


Koncepcja

Na podstawie ankiety stworzyć projekt koncepcyjny składający się z rzutu układu funkcjonalnego poszczególnych pomieszczeń oraz wizualizacji komputerowych prezentujących poglądowo wygląd biura.


Wykonanie projektu

Czas na rysowanie! Rysunki wykonawcze dla stolarzy (producentów mebli na wymiar), ekipy wykończeniowej, punktów wod-kan, punktów świetlnych i gniazd, punktów rekuperacji, wentylacji, klimatyzacji (według przekazanych przez branżystów wytycznych); dobór materiałów wykończeniowych, policzenie wszystkich potrzebnych elementów. Warto na każdym etapie sprawdzać swoich wykonawców.